KRYSTYNA STAŃKO

KRYSTYNA STAŃKO

KRYSTYNA STAŃKOkompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych.

DekielJest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI – poświęcona ludziom chorym na Aids – muz. sł. K. Stańko).

For DeeW 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę „Kobiety”, na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.

 

0-58Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty „Do_dziesięciu”, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana „Tryby” z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak „Do_ dziesięciu” spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak. W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku – Hernana Romero, tworząc projekt „Słowiańska dusza, gorące flamenco”, który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.

Krystyna Stanko, Hernan RomeroZajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem Cartusia piosenkę, pt. „Oni”, która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka „Mój drogi panie” znalazła się na kompilacji „Po polsku o miłości” wydanej przez firmę Warner. Pod koniec 2008 roku piosenka Krystyny Stańko pt. Sobie Sami została wybrana przez Juliusza Machulskiego do jego filmu „Ile waży koń trojański”.

W grudniu 2008 roku ukazał się kolejny album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. „Usłysz mnie”, którego zapowiedzią były single „Nikt poza nami” (chillout cafe – M. Niedźwiecki) oraz „Mój drogi panie”. Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.

Krystyna Stanko - SecretlyW listopadzie 2010 ukazała się nowa płyta pt. „Secretly”, która jest osobistym hołdem dla wielkiego artysty Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. Obok Krystyny występują znakomici instrumentaliści: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Cezary Konrad, Irek Wojtczak, Marcin Gawdzis. Materiał został nagrany w RG studio, a wyprodukowany w P&E Studios w Amsterdamie. Producentem jest Paul Rutschka, który wspólnie z Ianem Edwardsem zadbał o ciepłe, jazzowe brzmienie. „Secretly” otrzymała 5 gwiazdek w recenzji Jazz Forum!!! Zespół z sukcesami koncertuje w klubach i na festiwalach w całej Polsce.

Krystyna Stanko . Kropla SlowaPod koniec 2012 roku artystka wydała album „Kropla Słowa” łączący wybitną poezję Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Doroty Szatters, Tomasza Jastruna z autorską muzyką Dominika Bukowskiego i samej Stańko. Zagrał na nim międzynarodowy skład: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Cezary Konrad, Irek Wojtczak, Maciej Obara, Jacek Królik, Mirek Hady, Paul Rutschka, Sri Hanuraga.

Za tą płytę „Kropla Słowa” Krystyna Stańko otrzymała wiele nagród i wyróżnień: Album Roku 2012 prestiżowego miesięcznika Jazz Forum, Pomorską Nagrodę Artystyczną (najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego), Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

Wokalistka wraz z zespołem koncertowała z tym programem m.in. na festiwalach: Jazz Jantar, Jazzbląg, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festiwal i wielu innych.

Osobowość Radiowa Roku 2012 Radia GdanskOd 2012 roku Krystyna Stańko prowadzi co tydzień autorską audycję w Radiu Gdańsk, gdzie prezentuje głównie muzykę jazzową. Za tę działalność odebrała prestiżową nagrodę “Osobowość Radia Gdańsk 2012″ .

W maju 2014 odbył się Benefis 25-lecia działalności artystycznej, na którym wystąpili studenci, absolwenci, przyjaciele i zespół Krystyny Stańko. Podczas tej uroczystości wokalistka odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W czerwcu 2014 ukazał się kolejny album „Snik”, który powstał z inspiracji folklorem i kulturą Kaszub. Znalazły się na nim kompozycje Piotra Lemańczyka, Dominika Bukowskiego, Krystyny Stańko i tradycyjne melodie ludowe w niecodziennych aranżacjach.
Muzyka na płycie tchnie baśniowym nastrojem, tajemnicą i zawiera obszerne partie improwizowane do słów starej kaszubskiej legendy Aleksandra Majkowskiego “Trzy zjawy”. Już w 2010 artystka otrzymała prestiżową nagrodę „Perła Kaszub” za wybitne osiągnięcia artystyczne i współpracę z Powiatem Kartuskim.
Krystyna Stanko - Ladies Jazz Festival 2014Oprócz regularnego składu zespołu: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Przemek Jarosz, Marcin Gawdzis, pojawili się także artyści ludowi. Producentem tak jak w przypadku dwóch poprzednich płyt jest Paul Rutschka. Krążek otrzymał fantastyczne recenzje, a koncerty z tym programem spotykają się z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem ze strony publiczności. Premiera odbyła się w październiku w Radiu Gdańsk, a koncert był transmitowany na żywo na antenie.

W lipcu 2014 wokalistka wystąpiła na międzynarodowym Ladies Jazz Festiwal w Gdyni, gdzie przedstawiła specjalnie na tę okazję przygotowany program „Krystyna Stańko i Jej Jobim”. Towarzyszyli jej wyśmienici instrumentaliści, a gościnnie wystąpiły jej studentki i absolwentki oraz siostra Mariola Rutschka na flecie.

Krystyna Stanko - Medal Zasłużony Kulturze Gloria ArtisKoniec roku 2014 przyniósł artystce nagrodę szczególną- najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury- Medal Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, wręczony uroczyście w Akademii Muzycznej w Gdańsku w podczas inauguracji roku akademickiego.

Krystyna Stanko - SnikW lutym 2015 roku zespół Krystyny Stańko wystąpił na Festiwalu Jazz Jantar, a także w Filharmonii Kaszubkiej.
W czerwcu 2015 zagrają trasę koncertową po Niemczech m.in. na największym Festiwalu Kultury „Altonale” w Hamburgu promując nowy album „Snik”.

 

 

Top