B I O G R A F I A

Krystyna Stańko – jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis, autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalnym kontraltem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 10 albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Od ponad 7 lat prowadzi swoją autorską audycję  w Radiu Gdańsk.

Jej płyty „Secretly” (2010) z utworami Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach , jak i „Kropla Słowa”(2012) zebrały świetne recenzje, zespół Krystyny Stańko koncertował w kraju i za granicą.

 

W rok 2012 wokalistka otrzymała ważne nagrody: za płytę Kropla Słowa – Jazzowy Album Roku wybrany przez czytelników  prestiżowego miesię̨cznika Jazz Forum,

Pomorską Nagrodę̨ Artystyczną, przyznawaną przez kapitułę złożoną z pomorskich wybitnych artystów,  a także Osobowość Roku Radia Gdańsk, za cotygodniową, niedzielną autorską audycję muzyczną, poświęconą głównie muzyce jazzowej.

Wokalistka współpracuje  z czołówką polskich jazzmanów: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Cezarym Konradem, Marcinem Wądołowskim oraz od kilku lat ze swoim synem Mikołajem Stańko. Jest laureatką Nagrody im. Anny Jantar na Festiwalu Debiuty- Opole (For Dee), I Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (For Dee) , była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka za albumy „Do dziesięciu” i „Tryby” (0-58) , jej piosenka „Sobie Sami” znalazła się w filmie Juliusza Machulskiego ” Ile waży koń trojański „. Podczas Benefisu 25 lecia pracy artystycznej 30.05.2014 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska.

W czerwcu 2014 ukazał się  album Krystyny Stańko pt.”Snik” z muzyką inspirowaną regionem Szwajcarii Kaszubskiej z elementami folkloru i dużą dawką improwizacji , który zebrał bardzo dobre recenzje. Zespół wokalistki prezentował ten unikatowy program w kraju i za granicą.

 

Na 25.lecie działalności artystycznej w ramach Międzynarodowego  Ladies Jazz Festival przygotowała specjalny projekt ” Krystyna Stańko i Jej Jobim, z udziałem swoich studentek i absolwentek. Jesień  2016 to czas dla nowej płyty ” Novos Anos ”  do nagrania której artystka zaprosiła  brazylijskiego wirtuoza instrumentów perkusyjnych Ze Luisa Nascimento, oraz swój stały zespół z Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem na czele. Album, który zebrał znakomite recenzje wydała prestiżowa wytwórnia For Tune . Zespół Krystyny Stańko koncertuje zarówno w kraju, jak i zagranicą za każdym razem wzbudzając ogromny entuzjazm ze strony publiczności. Podczas koncertu Gdańskie Gwiazdy 2017  artystka otrzymała  z rąk Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza Gwiazdę nazwaną jej imieniem i nazwiskiem w konstelacji Wodnik Aquarius o numerze AQ1171397 !!!

Wokalistka koncertowała z sukcesami w wielu krajach: Norwegii, Rosji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Białorusi, Rumunii, Kanadzie, Kazachstanie. Wystąpiła na niezliczonej ilości festiwali i koncertów w Polsce, zawsze zdobywając sympatię i zachwyt publiczności.

We wrześniu Krystyna Stańko w Akademii Muzycznej w Gdańsku obroniła tytuł Doktora Sztuk Muzycznych.

Najnowsza płyta artystki pt. „Aquarius The Orchestral Session” ukazała się 8.03.2019, a swoją premierę koncertową miała 24.02.2019 w Filharmonii w Szczecinie z udziałem tamtejszej orkiestry pod dyrekcją twórcy aranżacji Krzysztofa Herdzina, a także stałego kwintetu jazzowego  z Dominikiem Bukowskim na czele. Album zbiera świetne recenzje i będzie prezentowany między innymi na tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Ladies Jazz w Gdyni 28.07.2019.

Krystyna sięgnęła po znane standardy i tematy jazzowe takie jak My Favorite Things, You don’t know what love is, Once I loved, a także kompozycje Chicka Corei.